Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zamek Guédelon: Średniowieczny zamek budowany we współczesnej Francji

17 081  
164   14  
Zamek Guédelon to prawdziwa gratka dla miłośników średniowiecza. Niemal wszędzie na świecie można oglądać ruiny średniowiecznych zamków lub konstrukcje zrekonstruowane współcześnie. Ale zamek Guédelon jest wyjątkowy, bo choć powstał współcześnie, to zbudowano go dokładnie tak, jak robiono to 800 lat temu.
Jeśli pojedziesz dwie godziny na południe od Paryża, natkniesz się na gminę Treigny w północnej Burgundii. Na początku wydaje się, że ta wieś z 800 mieszkańcami niczym specjalnym się nie wyróżnia, ale jeśli udasz się do pobliskiego lasu, zrozumiesz, że to jest miejsce inne niż wszystkie inne.



Zamek Guédelon to XIII-wieczny zamek, który wygląda jak przeniesiony ze średniowiecza, choć budowany jest współcześnie niedaleko Treigny. 8 lat temu już pisaliśmy o jego budowie, ale ta nie była jeszcze nawet w połowie ukończona, a dziś zamek jest niemal gotowy. Konstrukcja powstaje przy użyciu technik i narzędzi, które były dostępne dla ludzi żyjących w średniowieczu. Sprawia to, że choć technicznie jest to nowoczesny zamek, nadal ma cechy charakterystyczne dla zamku zbudowanego w 1200 roku.



Historia zamku Guédelon sięga 1979 roku, kiedy to francuski przedsiębiorca Michael Guyot zakupił pozostałości pobliskiego zamku Château de Saint-Fargeau. Podczas procesu renowacji przedstawiono mu badanie, które ujawniło, że budynek znajdował się na średniowiecznych fundamentach. To skłoniło Guyota do budowy nowego zamku, z naciskiem na średniowieczną architekturę. Po rozmowach z francuskimi urzędnikami państwowymi i zebraniu 400 000 euro z różnych źródeł, Guyot był w stanie rozpocząć budowę. Prace rozpoczęły się w 1997 roku, zapoczątkowując trwający dziesięciolecia projekt mający na celu przeniesienie średniowiecza do epoki nowożytnej.



Główny architekt projektu, Jacques Moulin, zaprojektował zamek Guédelon zgodnie z zaleceniami opracowanymi w XII i XIII wieku przez Filipa II, który był królem Francji w latach 1180-1223. Pomysł polegał na odtworzeniu XIII-wiecznego zamku przy użyciu technik, materiałów i strojów z epoki – przedmiotów i zasobów, które można było pozyskać tylko lokalnie. Podjęto decyzję o budowie zamku w kamieniołomie, który został opuszczony w latach pięćdziesiątych XX wieku, ponieważ miał wystarczającą ilość kamienia i znajdował się w pobliżu stawu. Uroczysty pierwszy kamień został położony 20 czerwca 1997 roku, a nieco ponad miesiąc później rząd Treigny wydał pozwolenie na rozpoczęcie budowy. Do 1998 roku teren został oczyszczony, wzniesiono warsztaty, a mur obronny miał już wtedy metr wysokości.



Aby zbudować zamek Guédelon, zebrano zespół czterdziestu mistrzów budowlanych. Wśród nich znaleźli się kamieniarze, drwale, kamieniołomiarze, glazurnicy, kowale, powroźnicy, wozacy i cieśle. Wspólnie stale robili postępy i w dużej mierze udało im się stworzyć współczesny średniowieczny zamek.



W 1998 roku zamek Guédelon został otwarty dla zwiedzających, którzy tłumnie przybyli do Treigny, aby zobaczyć budowę średniowiecznej budowli i dowiedzieć się, jak żyli ludzie w średniowieczu. Zwykle otwarty od kwietnia do listopada każdego roku, z anglojęzycznymi wycieczkami odbywającymi się w lipcu i sierpniu, zamek przyciąga około 300 000 odwiedzających rocznie. Według raportów, jego roczny przychód szacuje się na około 3 miliony euro. Jego budowa ma się zakończyć w tym lub w przyszłym roku.






1

Oglądany: 17081x | Komentarzy: 14 | Okejek: 164 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

09.05

08.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało