Szukaj Pokaż menu

20 gifów pokazujących, jak reagujesz na codzienne sytuacje CLXIV

143 052  
568   54  

#1. Kiedy jakaś dziewczyna mówi, że szuka chłopaka...

Lepszy seks po pijaku czy seks na haju? Badania mówią, że na haju

80 001  
101   51  
Całkowicie poważni naukowcy postanowili zająć się całkowicie poważnym zagadnieniem, jakim jest seks pod wpływem dwóch bodaj najbardziej popularnych substancji odurzających w świecie zachodnim.

7 ciekawostek na temat dźwięków, ciszy i ich nietypowego wykorzystania

78 178  
359   61  
Przyzwyczailiśmy się do otaczających nas zewsząd dźwięków w takim stopniu, że cisza wydaje się nam nienaturalna. I prawie nigdy się nie zdarza.

#1.

Jeśli wydaje ci się, że hałas w końcu cię wykończy, to w gruncie rzeczy jest na to faktyczna szansa. Fala dźwiękowa o natężeniu 1100 decybeli wytworzyłaby czarną dziurę, która zniszczyłaby naszą galaktykę. Miła wizja? Zanim zaczniemy się wydzierać, próbując zniszczyć planetę, zwróćmy uwagę na fakt, że startujący odrzutowiec to dźwięk o natężeniu około 120 dB. Wystarczyłoby więc dziesięć samolotów naraz?

Niezupełnie. Skala jest tak zbudowana, że dwukrotne zwiększenie głośności oznacza przyrost zaledwie 3 decybeli. A zatem dwukrotność hałasu startującego odrzutowca to tylko 123 dB, a nie 240. Co oznacza, że do 1100 jeszcze całkiem daleko...

#2.


Czy kiedykolwiek byliśmy chociaż bliscy dźwiękowej zagłady? Raz - kiedy Mandaryna zaśpiewała w Sopocie. Najgłośniejszy dźwięk, jaki wydobył się z naszej planety, wywołał wybuch wulkanu Krakatau w Indonezji pod koniec XIX wieku. Jednak nawet wtedy poziom dźwięku nie przekroczył 350 decybeli - co wystarczyło, by huk słyszalny był z odległości 3200 kilometrów. Czyli gdyby Krakatau wybuchł w Warszawie (tak, to wysoki poziom abstrakcji), huk doskonale słychać byłoby nawet w Maroku.

#3.


W starych telewizorach znanej marki Zenith piloty działały nieco inaczej niż dzisiaj - albo wisiały na kablu, albo... pod wpływem naciśnięcia przycisku maleńki młoteczek uderzał w blaszkę, generując dźwięk zbyt wysoki, by był słyszalny dla człowieka, ale rozpoznawalny dla telewizora. I ten właśnie dźwięk powodował zmianę kanału.

#4.


Z kolei infradźwięki, czyli dźwięki o częstotliwościach zbyt niskich, by było w stanie wychwycić je ludzkie ucho, wykorzystywane są współcześnie - między innymi przez twórców horrorów. Obecność infradźwięków, choć niesłyszalna, może wywołać namacalne efekty - gęsią skórę, przyspieszone bicie serca, stany lękowe.

#5.


Efekt Dopplera to zjawisko, o którym wszyscy słyszeliśmy w szkołach i którego doświadczamy regularnie mijając np. karetkę jadącą z włączonym sygnałem. A gdyby tak sięgnąć nieco dalej? Przyjmując, że źródło dźwięku poruszałoby się z dwukrotnością prędkości dźwięku, efekt Dopplera sprawiłby, że dźwięk słyszalny byłby w takim samym tempie i na takiej samej wysokości, tyle że... od tyłu. Warto spróbować - podobno słuchanie znanych utworów od tyłu doprowadziło już do niejednego ciekawego odkrycia ;).

#6.


Technologia robi niesamowite postępy, a czytanie z ruchu ust już wkrótce zupełnie odejdzie do lamusa. Naukowcom wystarcza już samo nagranie obrazu, by na jego podstawie odtworzyć dźwięk. Wymaga to oczywiście filmu o bardzo wysokiej rozdzielczości, ale jest w stu procentach wykonalne. Jak? Za sprawą obserwacji mikrodrgań przedmiotów znajdujących się w pobliżu źródła dźwięku - drgań liści roślin, kartek papieru, torebek foliowych itp. A więc... co to ja powiedziałem?

#7.


Większość alarmów i syren operuje dźwiękiem na poziomie 1-3 kHz, co ma swoje uzasadnienie - ludzkie ucho jest najbardziej wyczulone na dźwięki z tego właśnie zakresu. Ma to także swoją wadę - człowiek nie jest w stanie określić, skąd dobiega dźwięk. Żeby określić źródło dźwięku na podstawie różnic czasowych, potrzeba dźwięków poniżej 1 kHz. Żeby określać na podstawie różnicy głośności - częstotliwości powyżej 3 kHz. A żeby w ogóle stwierdzić, czy dźwięk dobiega z przodu czy z tyłu, ten musi mieć powyżej 5 kHz.

Źródła: 1, 2, 3, 4
359
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Lepszy seks po pijaku czy seks na haju? Badania mówią, że na haju
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o zdrowiu i o tym, co nam szkodzi, a co pomaga
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Gry komputerowe są dobre dla naszego rozwoju - garść ciekawostek
Przejdź do artykułu 7 niesamowitych ciekawostek o nas samych

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą